7 nawyków skutecznego działania - szkolenie dla liderów

7 nawyków skutecznego działania - szkolenie dla liderów

Jednym z fundamentów naszej kultury organizacyjnej jest książkowa pozycja pod tytułem "7 nawyków skutecznego działania" autorstwa Stephena R. Covey'a. Między innymi to właśnie na jej zasadach opieramy codzienną pracę, dlatego też trójka przyszłych liderów uczestniczyła w dwudniowym szkoleniu dotyczącym sposobów pracy zgodnie z filozofią Covey’a.

7 nawyków skutecznego działania

Uczestnicy mieli okazję na chwilę oderwać się od obowiązków, zwolnić i zastanowić się, w jaki sposób mogą doskonalić pracę zespołów. Był to czas na szczegółowe omówienie i praktyczne ćwiczenia związane ze wszystkimi siedmioma nawykami, które brzmią następująco:

  1. Bądź proaktywnym - przejmij kontrolę nad własnym życiem.
  2. Zaczynaj z wizją końca - określ wizje i cele.
  3. Rób najpierw to, co najważniejsze - ustalaj priorytety.
  4. Myśl w kategoriach WIN-WIN - szukaj rozwiązań korzystnych dla wszystkich stron.
  5. Staraj się najpierw zrozumieć, następnie być zrozumianym - wsłuchuj się w potrzeby innych.
  6. Synergia - praca zespołowa daje najlepsze rezultaty.
  7. Ostrzenie piły - znajdź czas na odpoczynek i regenerację.

Szkolenie dla liderów pełne doświadczeń

Mimo że filozofia Covey’a jest nam bliska, to szkolenie w Warszawie rzuciło nowe światło na zagadnienia związane z produktywnością i komunikacją. Była to przestrzeń do przemyśleń nad tym jak zastosować każdy z nawyków w codziennej pracy.

Karolina, Ania i Patrycja (nasze koleżanki, które wzięły udział w warsztatach) dowiedziały się, jak cenny jest diagram szybkiego rozwiązywania problemów. To właśnie on ułatwia weryfikację, na które problemy mamy realny wpływ, a którym nie warto poświęcać swojego czasu i uwagi. Pomoże to w byciu proaktywnym i powiększaniu kręgu swojego wpływu.

7 nawyków skutecznego działania - szkolenie dla liderów

Wartościowe było również zrozumienie działania paradygmatów. Umiejętność postawienia się na miejscu drugiej osoby i spojrzenia na świat jej oczami ułatwia zrozumienie jej zachowań. Świadomość tego wspiera nie tylko pracę zespołową, ale jest również pomocna w codziennym życiu. Warto analizować własne przekonania, ponieważ zmiana punktu widzenia i pozytywne myślenie mogą sprawić, że realizacja trudnych projektów stanie się łatwiejsza.

Przykłady dotyczące współpracy podczas projektu, omówione w trakcie szkolenia pokazały,  jak ważny jest nawyk piąty, a więc by najpierw zrozumieć, a potem być zrozumianym. Komunikacja to kluczowy element efektywnej współpracy, więc gdy zostaje zaburzona i coś nie jest do końca zrozumiałe, należy to jak najszybciej wyjaśnić.

Z Covey’em za pan brat - refleksje po szkoleniu

"Szkolenie z "7 nawyków skutecznego działania" Stephena R. Covey'a okazało się dla mnie niezwykle wartościowe. Każdy z nawyków wniósł coś pozytywnego do mojego życia, zarówno zawodowego, jak i osobistego. Przejęcie odpowiedzialności za swoje działania, posiadanie jasnej wizji celów, umiejętne zarządzanie czasem, budowanie pozytywnych relacji, empatia, kreatywna współpraca oraz dbałość o zdrowie i rozwój to klucze do skutecznego działania. Stosowanie tych zasad pomoże mi osiągnąć lepszą efektywność, satysfakcję i harmonię w życiu." - Karolina

"Po raz kolejny byłam miło zaskoczona, ponieważ, mimo że temat jest mi dobrze znany i było to moje kolejne szkolenie, dostarczyło mi nowego spojrzenia na kwestie komunikacji oraz usprawnień w codziennej pracy." - Ania

"O wiele łatwiej pracuje się, gdy mamy wiedzę, że warto postawić się na kogoś miejscu i spojrzeć na świat jego oczami" - Patrycja

Jak się okazuje „7 nawyków skutecznego działania” to temat rzeka. Można o nim mówić dzień, dwa (jak w przypadku szkolenia), a nawet tydzień i nie wyczerpać wszystkich jego aspektów. Potwierdziły to słowa naszych koleżanek, które mimo posiadania już sporej wiedzy nt. filozofii Covey’a wyciągnęły garść nowych informacji, które teraz mogą przekazać nam, podczas wykonywania codziennych obowiązków.

7 nawyków skutecznego działania - szkolenie liderskie

Udostępnij artykuł na:

Zostań częścią zespołu!

Zacznij z nami budować innowacyjne produkty dla biznesu. Stale szukamy utalentowanych i zaangażowanych ludzi do naszych zespołów.

Dołącz do nas Dołącz do nas
Kaktus