Beskid Niski sercu bliski, czyli górskie klimaty bez kolejek

Beskid Niski sercu bliski, czyli górskie klimaty bez kolejek

Pracujemy razem, bo mamy wspólne wartości. Choć w firmie zajmujemy różne stanowiska i prowadzimy odmienne projekty - łączy nas między innymi to, że lubimy to co robimy. Każdy z nas interesuje się także czymś, co nie zawsze wiąże się z pracą. Dlatego w ramach blogowego cyklu prezentujemy pasje naszych pracowników i przedstawiamy pasję Ewy - dyrektora działu administracyjnego w naszej firmie, która kocha góry, a konkretnie Beskid Niski. W tym artykule Ewa opowie Wam, co w nich jest takiego niesamowitego i dlaczego to jedno z tych miejsc, do których wielokrotnie wraca.  

W Polsce jest wiele pięknych miejsc, więc dlaczego góry?

Górskie wędrówki to duża przyjemność i moment, w którym można naprawdę odpocząć. Poznawanie górskich szlaków od wielu lat mnie pasjonuje. Piękno przyrody, jakim można się napawać przemierzając kolejne kilometry, wydaje się nigdy nie mieć końca. Od porośniętych lasami ścieżek, na których można spotkać liczne gatunki drzew, kwiatów, grzybów, dzikich owoców leśnych i niejednokrotnie usłyszeć budzące nutkę grozy odgłosy leśnych stworzeń (nigdy nie wiesz, czy to tylko mały ptaszek, który potrząsnął gałązkami, czy też sarna, jeleń albo dzik… bardziej nietypowych stworzeń do tej pory nie udało mi się spotkać) poprzez szerokie połacie łąk, z różnorodnością traw, kwiatów i dzikich ziół, aż po górski szczyt, z którego roztacza się niejednokrotnie okno na świat. Beskid Niski to jedno z tych miejsc, do których niejednokrotnie wracam.

Co w tych górach jest najpiękniejsze?

Beskid Niski może pochwalić się na pewno licznymi kilometrami przepięknych tras, ale to, co w nim najważniejsze, to ludzie. Tak jak w naszej firmie, to jaka ona jest, jest zasługą pracujących w niej ludzi, tak też klimat Beskidu Niskiego tworzą właśnie ludzie. Jest to miejsce, które połączyło wiele grup etnicznych (grupa etniczna – grupa ludzi, identyfikujących się ze sobą w oparciu o wspólne doświadczenia społeczne, kulturowe, narodowe oraz historyczne). Przynależność do grupy etnicznej najczęściej wiąże się ze wspólnym dziedzictwem kulturowym, językiem, strukturą społeczną, wierzeniami, rytuałami, kuchnią, ubiorem czy wyglądem zewnętrznym. Łemkowie i Bojkowie to dwie mniejszości etniczne, które mocno zapisały się w historii Beskidu Niskiego i budują jego charakter, aż do dziś. Różnorodność kultur, obyczajów i wierzeń pokazuje, jak ciekawa może być nasza odmienność, a to że mniejszości etniczne mogą żyć wspólnie ze sobą na jednym terenie jest kwintesencją życia społecznego. 

Moja przygoda z Beskidem Niskim trwa od dawna. Już jako dziecko jeździłam tam z Rodzicami, a obecnie jestem tam w zasadzie przynajmniej raz do roku. Wyjazdy w góry pozwalają mi nabrać sił mentalnych i ułożyć plan działania na kolejne miesiące. Spotkania przy ognisku z ludźmi, którzy tam mieszkają pozwalają mi inaczej spojrzeć na świat i cieszyć się byciem z nimi (wspólne granie i śpiewanie). Z pewnością ładuje to moje baterie i wpisane jest to u mnie w dbałość o 7 nawyk, o którym mówi Covey, czyli Ostrzenie piły!

Beskid Niski

O czym warto pamiętać jadąc w Beskid Niski?

Beskid Niski to z pewnością miejsce, gdzie nie będziemy stać w kolejkach na szczyt. Tak naprawdę szczytów tam jest wiele. Natomiast są to góry o stosunkowo łagodnym usposobieniu, dlatego nie trzeba mieć niezwykłego sprzętu, czy sprawności fizycznej, aby móc cieszyć się ich widokiem. To, o czym warto pamiętać, to bardzo mała ilość schronisk górskich - planując więc dłuższą trasę należy pamiętać, że rozpiętość między jednym a drugim schroniskiem prawie zawsze zmusza do odwiedzenia malowniczo położonych wiosek, gdzie zwykle bez problemu znajdziemy zarówno nocleg, jak i coś do zjedzenia. Tu uwaga - są miejsca w których nie spotkamy sklepu, bądź sklep jest, ale jest otwarty tylko w wyznaczonych porach dnia. Mimo to, okoliczni mieszkańcy często proponują swoje wyroby więc zawsze znajdzie się jakieś rozwiązanie. Trasy w Beskidzie Niskim są rozległe, stąd w przypadku pieszych wycieczek należy pamiętać o wygodnych butach (przejdą wiele kilometrów). W pokonywaniu odległości pomocny może być rower, choć i miłośnicy objazdowych wycieczek samochodowych znajdą tu coś dla siebie. W piątki i niedziele można natrafić na łemkowskie wesele - impreza godna polecenia, aby poznać kulturę i tradycje tej mniejszości etnicznej. 

Udostępnij artykuł na:

Zostań częścią zespołu!

Zacznij z nami budować innowacyjne produkty dla biznesu. Stale szukamy utalentowanych i zaangażowanych ludzi do naszych zespołów.

Dołącz do nas Dołącz do nas
Kaktus