Jesień z jakością w WINS

Jesień z jakością w WINS

TQM, kaizen, zarządzanie procesowe to część naszej kultury organizacyjnej, a wiedza związana z jakością jest przez nas wykorzystywana w codziennej pracy. Podnoszenie kwalifikacji i zdobywanie nowych umiejętności to niekończący się proces rozwoju, który towarzyszy nam każdego dnia. 

Kontynuujemy cykl wewnętrznych szkoleń z zakresu jakości. Po ogólnych szkoleniach związanych z szeroko pojętą tematyką TQM przyszedł czas na praktyczny aspekt zarządzania jakością, czyli narzędzia jakościowe. “Jesień z jakością w WINS” to warsztaty jakościowe, gdzie wspólnie pracujemy nad realnymi problemami, starając się znaleźć jak najlepsze rozwiązania przy użyciu znanych metod i narzędzi związanych z jakością. W ramach praktycznych szkoleń skupiamy się na poznaniu i wykorzystaniu w praktyce istniejących technik jakościowych. 

W pierwszej kolejności zajęliśmy się metodą “5 why”, która pozwala na wykrycie przyczyny problemu. Poprzez zadanie pięciu pytań “Dlaczego?” dochodzimy do źródła problemu i poznajemy przyczynę jego powstania. Mając zidentyfikowaną przyczynę, możemy skupić się na jej skutecznym usunięciu. Twórcą metody jest Sakichi Toyoda założyciel koncernu samochodowego Toyota, a jego inspiracją w odkryciu metody stała się 4-letnia córka zadająca pytania “Dlaczego?”

W ramach warsztatów nasi testerzy skupili się na 3 problemach i  próbowali ustalić zgodnie z metodyką 5 why przyczyny ich wystąpienia. Praca w grupach zawsze jest twórcza i pozwala na nieszablonowe podejście do tematu. Wyniki pracy zaskoczyły nas wszystkich. Zostały określone przyczyny problemów i udało się zaplanować działania korygujące w celu ich usunięcia. Okazało się, iż zadanie pięciu pytań “Dlaczego?” pozwala dotrzeć do sedna problemu. Prawdziwym okazało się więc twierdzenie, że 5 why jest “dziecinnie prostą metodą pozwalającą rozwiązywać dorosłe problemy”.

Cykl szkoleń jakościowych będzie towarzyszył nam przez całą jesień, możemy tym samym podsumować, że ciąg dalszy nastąpi. 

Udostępnij artykuł na:

Zostań częścią zespołu!

Zacznij z nami budować innowacyjne produkty dla biznesu. Stale szukamy utalentowanych i zaangażowanych ludzi do naszych zespołów.

Dołącz do nas Dołącz do nas
Kaktus